ZAJÍMAVOSTI

výskyt

Západní červený cedr roste na severozápadním pobřeží Severní Ameriky od severu Kalifornie po jihovýchodní Aljašku, obecně mezi 39° a 57° severní šířky, od tichomořského pobřeží do vnitrozemí Britské Kolumbie. Na Aljašce se vyskytuje od úrovně moře až do nadmořské výšky 915 m n.m., v Britské Kolumbii až do výšky 1200 m n.m. Roste ve smíšených lesích společně s Douglas Fir, Sitka Spruce a Pacific Coast Hemlock. V Britské Kolumbii je kolem 750 mil. m³ dřevní hmoty červeného cedru nastojato. Více než polovina tohoto objemu se nachází na pobřeží, kde je druhým nejrozšířenějším jehličnanem. Většina těchto lesů je více než 250 let starých. Kolem 50 mil. m³ roste v národních parcích a chráněných územích.

historie

Z archeologických nálezů je patrné, že západní červený cedr byl používán již prvními národy žijícími na území dnešní Kanady před více než 3.000 lety. Dřevo se používalo na stavbu obydlí, kanoí, na nádoby pro uchovávání potravy, na výrobu totemů a kultovních předmětů. Z větví se vyráběly rybářské a lovecké potřeby, z kůry se pletly rohože, sítě i oděvy, kořeny se využívaly na rybářské saky.

nejstarší západní červený cedr

Roste v Quinault Lake v USA. Odhaduje se, že je starý asi 2 000 let, je vysoký 55 m, obvod jeho kmenu měří 22m a obsahuje cca 500 m³ dřevní hmoty. V Cheewhat Lake roste strom vysoký 55,5 m s obvodem kmene 18,5 m a cca 450 m³ dřevní hmoty.

národní strom

V roce 1988 se západní červený cedr stal národním stromem provincie Britská Kolumbie.

kontaktujte nás

Jméno *

E-mail *

Telefon *

Zpráva

Jedná se o unikátní internetové stránky, které potřebují moderní prohlížeč! Prosím, aktualizujte dnes!